NEJEN O ŠESTINEDĚLÍ

Je to už víc než rok, co jsem na svém facebooku sdílela článek o svém třetím šestinedělí. Užila jsem si jej moc, žádný stres, jen moooooře odpočinku. Protože jsem oproti těm prvním dvěma zásadně změnila několik věcí. A vzhledem k tomu, že je to téma stále aktuální, a taky proto, abych uchovala best know how pro moji dceru, bude-li si někdy chtít to své šestinedělí užít, sepíšu to rovnou sem, ať z toho taky něco máte.

Naštěstí dnes už tipů a návodů na krásné, pomalé a plynulé šestinedělí najdete na netu spoustu. Já přidám svou trošku do mlýna. Proč je toto období důležité jako porod sám? Většina žen Vám řekne, že na šestinedělí nevzpomíná ráda, protože to byl guláš emocí, únavy a kdoví čeho ještě. Takže co s tím?

1. Aby bylo šestinedělí pohodové, musíte začít mnoooohem dříve, než po porodu:). Úspěch totiž tkví hlavně v přípravě a komunikaci. Já si přečetla kde co, abych si nejprve ujasnila představu, jak to moje ideální vypadá, co rozhodně potřebuju jako absolutní nutnost, a co určitě nechci. Největší inspirací mi byla Moni Valová ze Sebevědomé rodiny a její report z šestinedělí u pátého dítěte. Bylo pro mně obrovským nakopávačem, že když to lze takto pohodově s pěti dětmi, půjde to i se třemi.

2. Svoji ideální představu diskutuji s každým, koho se to týká. Resp. vytvořím si seznam osob, které chci zapojit a proberu s nimi jejich možnosti. Doporučuju překonat strachy z “obtěžování okolí”, a o pomoc požádat více lidí než partnera a maminku . Oslovte své nejbližší , alespoň 4-5 lidí. Dosáhnete toho, že si dovolíte odpočinout vy, a občas i novopečený tatínek. Využijte, že kolem sebe máte lidi, kteří Vás mají rádi a dopřejte jim, aby byli nápomocní. Představte si, jak by bylo Vám, kdybyste mohly své kamarádce pomoci v nejnáročnějším období v životě..?!

3. Rozděl a panuj… Když vím, že jsou s mou představou všichni ok (ti co nebyli, už jsem vyškrtla), pak si sedneme nad rozdělením činností a harmonogramem. Můžete mít složitý diagram nebo absolutně jednoduché pravidlo. S mou kamarádkou jsme třeba vymyslely, že po celou dobu jejího šestinedělí, ji bude mít na starost každý den v týdnu někdo jiný. Já a ještě jedna kamarádka jsme byly k dispozici každé pondělí a znamenalo to, že jí obstaráme oběd, vezmeme na hřiště starší dítko, obstaráme nákupy, případně úklid v domácnosti. Výsledek? Svobodná matka s dvěmi dětmi, která šest týdnů v klidu relaxovala a nabírala sílu do další etapy života. Pomalu a v pohodě.

4. Při problémech žádat o pomoc. Bolí prsa? Dítě špatně pije, moc pláče, málo spí, pořád spí…. volejte laktační poradkyni ke které máte důvěru, a nebojíte se zeptat. Boj s drakem je jednodušší, když je ještě malé vajíčko, né 7hlavá saň;). Žádejte o pomoc VČAS! Žádná otázka není hloupá, a nejlepší rádce je ten, který vás navede k vaší vlastní odpovědi. Vyhněte se všem zaručený radám, které jsou proti Vašemu přesvědčení;).

5. Máte splín, smutek, pocit opuštění? Podělte se o něj, řekněte si o pohlazení, konejšení, obejmutí. Být máma je u každého dítěte transformace jako prase, dovolte si jí projít s láskou a péčí.

6. Připravujete svědomitě výbavičku? Věnujte prosím stejný čas a pozornost svému šestinedělí. Budete si za to nadosmrti vděčná. Mluvte s partnerem o tom, co jej čeká. Rovnou ho připravte, že se pravděpodobně bude nějakou dobu cítit jako podržtaška. Budete ho zahrnovat povely jako Podej, Přines, Podrž, Zajdi, Udělej to a tamto…. Vysvětlete mu, že budete pravděpodobně úplně v dupě, a že s vámi zamává každá kritika. Upozorněte ho na to, že Vás má za každou cenu podporovat, protože vy máte MATEŘSKOU INTUICI, a víte lépe než kdokoliv jiný, co a kdy vaše dítě potřebuje. Požádejte ho, ať vás chválí nahlas. Prostě mu od srdce řekněte, že podporou u porodu to začíná, né končí;).

7. Čím více budete se svým partnerem během šestinedělí mluvit o tom, jak se cítíte, co vám ubližuje, vadí nebo naopak prospívá a dělá radost, tím spíše se vyhnete partnerské krizi, která po narození (zejména prvního) dítěte, přijde. A víte, proč ji většina párů prožívá? Protože ONA je zraněná a má pocit, že nedostala takovou péči jakou bývala potřebovala (většinou proto, že si o ni neřekla), a on je frustrovaný, protože se z něj stal najednou jen sluha, a ten co spí na gauči (protože se nevyrovnal s tím, že přišel podruhé v životě o “matku” a jeho žena náhle pečuje o někoho jiného než o něj, a protože se pevně nechytl nové otcovské role – ke které patří i to, že ho dítě občas v noci vzbudí, atd.)

Pokud s Vámi všechno uvedené rezonuje, ale bojíte se, že není ve vašich silách si to pro sebe zařídit, zastavte se u mě. Rozpovídáme to, podíváme se, kde vás drží omezení a strach, a co se nimi dá dělat. Přece si nenecháte utéct příležitost, že budete jednou na své šestinedělí vzpomínat s úsměvem a radostí jako na období, kdy jste byla opečovaná jako nikdy předtím:).

Ahou!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů