Odpočinek při menstruaci – prakticky :)

Jak je to vlastně s odpočinkem při mém DNI 1?

Menstruace už je nějaký ten čas pro mě synonynem odpočinku. Jak se celý tenhle přerod v mé hlavě udál (a nejen to), se můžete dočíst v e-booku Můj cyklus, moje ženství. V něm také zmiňuju, jak je pro mě a mé tělo důležité, dopřát si minimálně v první den menstruace tolik odpočinku, kolik jen jde. Protože moje tělo to v celém nadcházejícím měsící ocení vitalitou a dostatkem energie. 

Když o tom se ženami mluvím, často zahlédnu jejich nedůvěřivé nebo pochybovačné pohledy. Samy nevěří tomu, že to lze. Že si lze nastavit, abychom každou menstruaci odpočívaly, a že k tomu dokonce rodinní příšlušníci mohou být nápomocní.

A tak jsem se rozhodla, že s Vámi jeden aktuální první menstruační den posdílím, hodinu po hodině… třeba inspiruje i Vás. Protože, když si to můžu pro sebe zařídit já – máma tří dětí, manželka, pánička psa a podnikatelka, proč by to nešlo u Vás ;).

Na menstruaci se připravuji už pár dní dopředu, ještě předtím než přijde. Mám pravidelný cyklus, takže menstruaci dostávám skoro na hodinu přesně. Aby tomu tak bylo i nadále, tak jako jeden z podpůrných prostředků, používám ženskou bylinnou napářku. Tu si dopřávám cca v 27 den cyklu (proč, dozvíte se v e-booku ;). Při přípravě napářky už hlásím rodině, že se blíží menstruace, a s ní moje potřeba odpočívat. Manželovi připomínám, že za dva dny budu potřebovat jeho maximální nasazení v péči o rodinu:).

Přichází den 1 – ráno se většinou budím i pro prospané noci unavená, a nechce se mi z postele (více než obvykle:))). Tulíme se s dětma ve velké posteli, a z ní se vyhrabeme až kolem půl osmé. Je pondělí, my jsme i přes školní rok doma (děti jsou v domácím vzdělávání), manžel je v práci.

8-10h Po snídani, se kterou mi pomůžou starší děti, mi ještě nedošlo, že DEN 1 je tady, a tak se společně pustíme do pondělního úklidu domu. Rozdělím úkoly, starší děti pomáhají s vysáváním a vytíráním podlahy, nejmladší dítko udám tchánovi na malou procházku. Děti, jako by už dopředu tušily, co je dnes pro jejich mámu za den, domluví si večerní návštěvu s přespáním u tety. Po půl hodině úklidu cítím, jak jsem z “ničeho” podrážděná, a nejsem na děti úplně příjemná.  Mám pocit, že jsou pomalé, a spíše mi úklid komplikují. Dojdu si na záchod, krev na na toaletním papíře mi prozradí důvod mé nevrlosti. Tělo vědělo už od rána, že dnes není dobrý den na uklízecí aktivitu, já ho vyslyšela až po hodině :). Zruším odpolední program v kanceláři, na dnešek naštěstí není objednaná žádná klientka. Ostatní práce počká, až budu mít energie na rozdávání, a “pojedu jak raketa” :), což po menstruaci vždycky přijde!

10- 12 Dokončíme pouze rozdělané práce, já si asi v deset zalehnu na gauč, a dětem pustím vzdělávací pořady :))). Jídlo objednám přes mobil, protože cítím, že dnes jsem obzvlášt unavená, a každý úkon navíc mi vůbec neprospívá – jen jsem pak nevrlejší na všechny okolo.  Dětem oznámím, co je za den, a že bych dnes potřebovala odpočívat. Už jsou na to zvyklé, takže jen pokývou hlavou. Předtím než přivezou oběd chce nejmenší svůj polední odpočinek, jdu si s ním zalehnout do postele, a uspat jej. Volá manžel, zahlásím aktuální situaci, poprosím ho, jestli by odpolední schůzku v lesní škole absolvoval s dětmi sám, nemám na ni sílu, potřebuju si zalézt do svého imaginárního červeného stanu, a být sama se sebou.

12-14 Po obědě pokračuju v polehávání, děti se přidají, a posloucháme audio Harryho Pottera. Nejmenší se asi po hodině vzbudí, ale chce ještě spát, tak si k němu jdu lehnout. Usneme spolu na hodinu a půl. 

14 -16 Přihřeju nejmladšímu oběd, instruuju děti, aby se sbalily na odpolední schůzku, a přenocování mimo domov. Přijede z práce manžel, nají se, a vyráží s dětmi na schůzku do školy. Jsem doma sama, zapalím si svíčky a palo santo, pustím si poslední díl Harryho Pottera. 

16-18 Popláču si u filmu, zabalená do deky, popíjím ženský čaj, a užívám si samoty. Když skončí film, odskočím si pověsit vyprané prádlo, ulehnu zpátky pod deku, a odpočívám v tichu.

18-20 Vrací se manžel s nejmladším dítkem, dokonce už po večeři, a já pak jdu mrňouse uspat. Nechce se mu, tak to protahujeme. Nakonec usínám s ním s vědomím, že zítra budu mít dopoledne jen s jedním dítkem, takže si můžu dopřát ještě trochu odpočinku a polehávání. 

Dům, práce, děti, manžel, úkoly, prádlo, příprava jídla – všechno se dá zvládnout odsunout, počká to, dá se to delegovat a nebo vyřídit z postele. Dopřát si odpočinek v době menstruace je jen o nastavení Vás samotných, Vašich myšlenkách a zvyklostech. Vždycky to můžete změnit. A když dáte sama sobě tuhle vědomou pozornost, věřte, že odměna na sebe nenechá čekat. A pak už Vám i sám vesmír pomůže:). A nebo si myslíte, že je NÁHODA, že zrovna v tenhle den:

  • nebyla do mojí poradny objednaná žádná klientka?
  • byl manžel z práce doma už v 15h?
  • si děti náhodou vzpomněly, že by chtěly strávit večer u své tety?
  • je naplánovaná schůzka ve škole, takže všichni odjedou z domu pryč, a já jsem v klidu sama doma?
  • je počasí jako dělané na to zalézt si do postele, zapálit svíčky a užít si lenošení a horký čaj?

Možná to je náhoda…. Já myslím, že spíš ne :))))))

 

Chcete se o fungování ženy v menstruačním cyklu dozvědět víc? Chcete se nechat inspirovat jedním opravdovým životním příběhem, jak se z holky, která menstruaci nesnášela, stala žena, která ji miluje a užívá si ji? Vše najdete v e-booku Můj cyklus, moje ženství.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů