Předporodní rituál

Když jsem o něm slyšela poprvé vyprávět, hned jsem věděla, že ho chci jednou zažít… Pak čekala jedna moje drahá duše miminko, a já měla absolutní jasno v tom, čím ji obdarovat před porodem. Slovo dalo slovo, nastávající maminka souhlasila, a já tak měla možnost zažít tu krásu jako jedna z podporujících žen. Byla jsem tenkrát z předporodního rituálu unešená, a to jsem ještě neměla ani tušení, že mě tato překrásná zkušenost nemine, natož, že předčí i ty nejkrásnější představy.

Někdy v šestém měsíci svého posledního těhotenství jsem se na něj v duchu začala těšit. Oslovila jsem mou známou kněžku ceremonialistku s žádostí, zda by můj předporodní rituál nevedla. Většině mých drahých žen se vybraný termín hodil, a tak už zbývalo se jen těšit. O několik týdnů později mi moje miminko posílalo zprávy, že rituál má vést moje dula. Nejdřív jsem tomu nevěnovala pozornost, ale nakonec jsem volání vyslyšela a změnila průvodkyni rituálem. Dala jsem si záměr, že si čas strávený v kruhu mých drahých žen užiju, vyživí mě a nabije silou, odvahou a láskyplnou energií k porodu. A záměr se napnil.

 

Nevím, jestli budu schopná najít ta správná slova, protože celý víkend, který rituálem započal, jsem zažívala opravdové ženské lázně. Rituál byl naplánovaný na pátou odpolední, ale už od samého poledne, mě moje drahé duše rozmazlovaly. Vzaly mě na báječný oběd, uvařily mi kávičku, nechaly mě odpočívat a staraly se o všechny další a další příchozí ženy. Když už dorazily všechny pozvané ženy, začala se do mě postupně vkrádat nervozita, protože jsem netušila, co mě vlastně čeká. Moje dula vedla podobný rituál poprvé a tak jen ona sama tušila, co přijde. Ještě je potřeba doplnit, že všechny ženy byly ve spojení už několik dní před rituálem. Domlouvaly se na občerstvení, každá měla na starost obstarat nějakou konkrétní věc, kterou na rituál budou potřebovat, a já o tom samozřejmě neměla ani tušení. Celý rituální proces pak pro mě byl protkaný jedním překvapením za druhým, obrovskou vděčností a slzami štěstí.

 

Rituál započal vklouznutím do labyrintu a naladěním se na kruh všech přítomných žen. Pak už následovaly jednotlivé části rituálu od omývání, opečování, očištění atp…. Nebudu úplně konkrétní, abych nepřipravila o překvapení nějakou budoucí maminku, která se rituálem chystá projít. Možností jak rituál může vypadat je nespočet a mnoho z nich najdete na internetu. Důležité je, že všechny obřady, které jsou součástí rituálu, prožívá nastávající maminka v kruhu svých drahých žen, tudiž v bezpečí a absolutním přijetí. Alespoň já jsem si tak připadala. K pocitu absolutního štěstí pak ještě přispělo množství nádherných darů, které jsem od přítomných žen dostala. Byla jsem jako v sedmém nebi 🙂. Oblečená do bílých květovaných šatů, s ručně uvitým květinovým věncem ve vlasech, opečovaná a milovaná….to je přesně to, co bych přála zažít každé budoucí mamince. Tolik pozornosti, lásky a vděčnosti v jednom okamžiku jsem myslím ještě nezažila. Až s několika týdenním ohlédnutím jsem schopná vnímat všechny pocity, které jsem měla.

Byl to pro mě obřad srovnatelný s obřadem svatebním.

Jsem vděčná svému miminku, že jsem s ním mohla něco tak překrásného zažít. Jsem vděčná svým milovaným ženám, že tady pro mě byly. Jsem vděčná své dule Janince, že se toho nezalekla a uspořádala pro mě jednu z nejkrásnějších životních událostí. A v neposlední řadě jsem vděčná svému drahému muži, že sbalil naše dvě děti a vyklidl na celý víkend prostor, abychom mohli náš dům zasvětit této krásné ženské ceremonii.

Pokud právě čtěte tyto řádky a jste těhotná, nebo se chystáte miminko počít a jen trochu Vás to zaujalo, seberte odvahu a dovolte si to zažít. Požádejte třeba svou nejlepší kamarádku, ona jej pro Vás s velkou radostí zorganizuje ;). Nám ženám je totiž přirozené se hýčkat a dělá nám obrovskou radost, když nějaký náš čin vyvolá slzy radosti, vděčnosti a štěstí v očích naší drahé přítelkyně, sestry nebo dcery. Tipy na průvodkyně rituálem najdete na internetu, já za sebe určitě doporučuju:

Lucie Belinčinová –  průvodkyně ženstvím i tajemstvím ženského těla. Jejím posláním je rozkvétat ženství, radovat se z krásy a tvořit.

Jana Jarolímová – dula

 

Blanka

Jmenuji se a jsem Blanka. Žena, která se rozhodla, že si svůj ŽIVOT uŽIJE. A protože ráda sdílím, píšu o tom, jak ŽIJU. O mých radostech, strastech, učitelích a poznáních. A taky doporučuji. Vše, co mi slouží. Třeba to pomůže i někomu dalšímu...

Komentáře

  • Dagmar stodulkova 29.06.2018 21:18

    Citim obrovskou vdecnost, ze jsem mohla byt soucasi tohoto krasneho kruhu, svolaneho pro tuto nadernou zenu. Sama jsem mela tu cest byt doprovozena zenami, pred narozenim naseho tretiho ditete… sila predporodniho ritualu je obrovska… spoji se energie ruznych zen, ktere vytvori bezpecny a ocistny prostor, jez zenu doprovazi k porodu, pri porodu, ale i po nem… je krasne, ze jsme o tebe mohly pecovat, ze jsme citily tvou velkou silu a propojeni. A ze se dely veci! Pri ritualu i po nem! On to vlastne neni ritual pouze pro tehotnou zenu, ale je lecivy pro vsechny, ktere do nej vstoupi… je darem… darem zenske sily, propojeni a opravdove lasky. Moc za nej dekuji❤️ Jane, uzasne pruvodkyni a vsem zenam, ktere mely odvahu byt soucasti. A Blani Tobe. Za tvou hloubku a srdecko dokoran. Bylo to krasne a neni dne, kdy bych si nevzpomnela.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.